+90 532 766 57 60
info@krkzemin.com

HİZMETLERİMİZ

Anasayfa / Hizmetlerimiz / HÜCRESEL KÖPÜK BETON

HÜCRESEL KÖPÜK BETON

Hücresel Köpük Beton


Hafif ve akışkan yapısı, hava kabaracıkları ve hücresel boşlukları sayesinde yüksek ısı ve ses izalosyon yönüyle hücresel köpük beton, adını alan kullanışlı ve organik yönü ile talep görmektedir. 

Hücresel köpük beton oluşumu ve yapım aşaması ve özellikleri;

 Özel olarak üretilmiş jenaratörlü köpük beton makinaları ile, hazır beton santrallerinde yüzsek doz beton şerbeti ve su formulü özel reçetesi ile hücresel köpük beton ajanı (genfil)  şerbetin köpürtülmesiyle  traş köpüğü kıvamında elde edilen hava kabarcıklarının oluşturduğu hücresel yapıdan adını alan   hafif beton veya hafif şap sistemidir.

Kullanım alanları:
Başta konut daire içlerinde tesviye amaçlı olup, hertürlü yapısal boşlukların doldurulması, tünel altgeçit metro gibi yapıların karstrik boşluklarının doldurulması peyzaj ve havaalanları apron altı dolguda kullanılmaktadır. 

Hücresel köpük beton yoğunluk oranları:
Yoğunluk 250kg/m3---1600kg/m3
Isı iletkenlik d:10 cm – 0,0065---1w/mk
Yangın dayanımı  A sınıfı sertifika 


Hücresel Betonun Avantajları Nelerdir?


Yukarıda da belirttiğimiz üzere hücresel köpük beton hafif yapısından dolayı tercih halinde. Vinç çalışmalarına uyum sağladığı için inşaat sektöründe sık sık temin ediliyor. Standart betona nazaran üzerinde çalışmakta zor olmuyor. Bunların devamında;
-Dayanıklılık; CLC olarak da ifade edilen hücresel beton, yangına karşı son derece dayanıklıdır. Hava boşluklarına sahip olduğu için dayanıklılığı fazladır. Yangına karşı duvarların zarar görmesi mümkün olmaz. Beton zeminde hasarın minimum seviyede oluşması söz konusudur.

-Çevresel; Çevreye dost materyallerden üretilmesi de dikkatlerden kaçmıyor. Yani uygulandığı ortama herhangi bir zarar vermez. Bu anlamda içerisine uçucu kül temin edilmiştir. Yan ürün olan uçucu küllerin çevreye herhangi bir zararı olmuyor. Bu nedenle çevre dostu yapılar arasında gösteriliyor.

Hücresel Beton Yalıtım Özellikleri


Avantajları yanları arasında yalıtımdan da söz etmek gerek. Hücresel köpük beton başta ısı yalıtımına yönelik fayda sağlıyor. Azaltılmış olan yoğunluktan kaynaklı olarak yalıtımda etkili olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra ses yalıtımına dair görev üstlenmiştir. Şöyle ki;
• Yoğunluğu düşük olduğu için ses yalıtımını destekliyor.
• Akustik yalıtım özelliğinden dolayı da talep görüyor.
• Ses emme ve izolasyon görevi görmektedir.

Hücresel Köpük Beton Alanları


Uygulama alanlarının bir hayli fazla olduğu görülüyor. Örneğin düz çatılar ya da zeminler üzerinden uygulanabilir. Tuğla formatında uygulanan köpük betonlar ısı yalıtımında öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra eski kanalizasyon borularında da dökme doku olarak temin edilmektedir.
Mahzenlerde ve bodrumlarda da kullanımı son derece yaygın. Dayanıklı yapısından ve yalıtım özelliklerinden dolayı tercih ediliyor. Son olarak metrolar ve tüneller için de dökme beton malzemesi uygulanıyor.

Hücresel Köpek Beton Maliyeti


Çevre dostu olan bu yapı için yüksek maliyete yer verilmemiştir. Aksine tasarruf sağlamak isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor. İnşaat maliyetlerini düşürdüğü için talep gördüğü açık durumda. Yani son derece ekonomik maliyetlerden beton tasarımı ve uygulaması gerçekleşir.

İletişim Numarası